Eiropas Patērētāju
informēšanas centrs

Eiropas Patērētāju centru tīkla (ECC-Net) ziņojums “Vai neredzemās robežas vēl aizvien ierobežo patērētāju piekļuvi pakalpojumiem Eiropas Savienībā?” analizē gadījumus, kuros patērētāji visā Eiropā pieredzējuši atšķirīgu attieksmi. Šie gadījumi ir nozīmīgi, jo tie nav saskaņā ar ES Pakalpojumu direktīvas 20.2 punktu, kurā izklāstīts diskriminācijas aizlieguma princips, pamatojoties uz valstisko piederību un dzīvesvietu.

Aptuveni 870 miljoni pasažieru 2014. gadā ir izvēlējušies avio transportu ceļošanai Eiropas Savienībā, kas to padara par ļoti svarīgu sektoru patērētājiem. Tieši tāpēc sabiedrības interesēs ir avio pasažieru problēmu apzināšana tirgū.

ECC tīkla kopīgā projekta par daļlaika lietojuma tiesībām un saistītajiem produktiem rezultātā ir tapis ziņojums. Projekts norisinājies laikā no 2014. līdz 2015. gadam.

Eiropas Patērētāju Centru tīkls publicējis ziņojumu par likumā noteiktās garantijas izmantošanas iespējām un komercgarantijām Eiropas Savienībā, Islandē un Norvēģijā.

ECC-NET publicētais E-komercijas ziņojums 2014 norāda, ka visbiežākās problēmas ar kurām patērētāji saskaras ir pasūtītās preces ne piegāde, kā arī problēmas ar jau saņemto preci vai pakalpojumu – atklāts defekts vai kāda cita neatbilstība.

ECC palīdz aizvien pieaugošam patērētāju pieprasījumu skaitam. Kopumā ir vērojams 11,1% patērētāju pieprasījumu pieaugums. 2013.gadā patērētāji ir vērsušies ECC pēc palīdzības nedaudz vairāk nekā 80 000 reizes. Patērētāji lūguši skaidrojumus par viņu tiesībām noteiktās jomās vai vērsušies pie ECC-Net pēc palīdzības strīda risināšanai ar komersantu. Pilnajā Ziņojumā ietverti stāsti no ECC visā Eiropā, izceļot iestāžu darbu Eiropas patērētāju labā.

Eiropas patērētāji saskaras ar grūtībām, pērkot pakalpojumus pāri robežām, liecina jaunākais Eiropas Patērētāju centru tīkla (ECC-Net) ziņojums, kas publicēts 29.novembrī.

12% no interneta lietotājiem visā Eiropas Savienībā jau ir krituši par upuriem krāpšanai tiešsaistē. 8% ir saskārušies ar identitātes zādzību. Jaunākajā Eiropas Patērētāju centru tīkla (ECC-Net) ziņojumā tiek apskatītas situācijas par krāpšanas gadījumiem, iepērkoties tiešsaistē. Ziņojums koncentrējas uz pārrobežu e-komercijas krāpšanu un ko patērētāji var darīt, lai pasargātu sevi. Ziņojums sagatavots pamatojoties uz patērētāju iesniegtajām sūdzībām ECC-Net 2012.gadā.

Ziņojumā "Vai es varu uzticēties uzticības zīmēm?" Eiropas Patērētāju centru tīkls, ECC-Net, sniedz patērētājiem apskatu par 54 tiešsaistes uzticības zīmju sistēmām, kas pastāv Eiropas Savienībā. Ziņojumā apkopota informācija par to kā uzticības zīmes sasniedz savu mērķi, garantējot biedru atbilstošu komercpraksi, drošību un privātumu patērētājiem.

2013.gadā Eiropas Patērētāju centru tīkls sagatavojis ziņojumu par alternatīvo strīdu risināšanu (ADR) aviopasažieru tiesību jomā. ADR procedūras dod iespēju atrisināt strīdus ar komersantiem bez došanās uz tiesu, ietaupot laiku un naudu abām pusēm.

Eiropas Patērētāju centru tīkls (ECC-Net) publicējis ziņojumu „Eiropas tiešsaistes tirgus – Patērētāju sūdzības 2010.-2011.gadā”. 2010. un 2011. gadā ECC-Net saņemts aptuveni 31 000 patērētāju sūdzību gadā, no kurām 56% bijušas par tiešsaistes pirkumiem. Ziņojums rāda, ka kļūdainas preces piegāde un preces ar defektiem ir galvenais patērētāju neapmierinātības cēlonis. Lai palīdzētu patērētājiem izvairīties no šīm un citām problēmām, ziņojumā ietverta faktu lapa, lai izvairītos no lamatām iepērkoties internetā.

Eiropas Patērētāju centru tīkls (ECC-Net) 2012.gadā īstenojis projektu, apkopojot patērētājiem noderīgu informāciju par slēpošanas kūrortiem visā Eiropā. Pētījuma galvenais uzsvars likts uz informāciju par cenu diapazonu un kalnu slēpošanas, distanču slēpošanas un iekštelpu infrastruktūru. Pētījuma ietvaros informāciju par saviem pakalpojumiem, cenām, infrastruktūru, pieejamību un citām niansēm sniedza gandrīz 400 slēposanas kūrorti visā Eiropā. Pētījuma ietvaros secināts, ka, rūpīgi salīdzinot cenas un pakalpojumu sastāvu, var ietaupīt ievērojamus naudas resursus.

Pārrobežu darījumu meklēšana ir veids, kā patērētāji var atrast "visizdevīgākos piedāvājumus" ES iekšējā tirgū. Iepirkšanās internetā atvieglo šo darījumu pieejamību. Taču dažkārt kaut kas noiet greizi, un rodas problēmas ar precēm vai ar piegādi. Lai izvairītos no sarežģītas, dārgas un laikietilpīgas tiesvedības, Eiropas Savienība atvieglo strīdu risināšanu patērētājiem Eiropā, lai viņi varētu faktiski īstenot savas tiesības.

2011. gada 28.oktobrī Eiropas Patērētāju centru tīkls publicēja ziņojumu "Avio pasažieru tiesību ziņojums 2011 - Otrā Vulkānisko Pelnu Krīze", uzsverot problēmas ko pasažieri pieredzēja ES 2010. gadā  un ar ko saskaras šobrīd, atceltu reisu un bagāžas nozaudēšanas gadījumā. Ziņojumā pētīta pasažieriem pieejamā palīdzību šajos apstākļos.

Ņemot vērā interneta vides attīstību un aizvien pieaugošo iepirkšanās internetā popularitāti, Eiropas Patērētāju centru tīkls (ECC-Net) 2011. gada ietvaros veicis pētījumu un izstrādājis ziņojumu "Slepenā  pircēja pieredze, iepērkoties ES interneta veikalos - E-Savienības loma". Galvenie secinājumi rāda, ka salīdzinoši ar līdzīgu pētījumu 2003. gadā, ir  novērojami būtiski interneta vides uzlabojumi.

 

Šis ziņojums apkopo analīzi lietās, kas saistītas ar e-komerciju un kuras ECC-NET tīkls ir izskatījis 2008. un 2009.gadā. Ziņojums piedāvā rezultātu apkopojumu un novērotās tendences. Ziņojums rāda, ka 2008.gadā Eiropas Patērētāju centros ir izskatītas 8,032 patērētāju sūdzības un 2009.gadā 8,885 sūdzības, no kurām 42% un 55% bijušas par e-komerciju.

Pirms izdariet izvēli par slēpošanas brīvdienu pavadīšanas iespējām, izlasiet ECC-Net ziņojumu „Slēpošanas kūrorti Eiropā 2010/2011"! Ziņojumā pievērsta uzmanība izmaksām un piedāvājumiem, ko sniedz gandrīz 200 slēpošanas kūrorti, 20 Eiropas Savienības valstīs.

Dažādu kategorizācijas sistēmu apraksti liek uzdot jautājumu, kā viesnīcu klases salīdzināmas visā Eiropā? Ko 3-zvaigņu viesnīca īsti nozīmē? Vai ir iespējams salīdzināt kvalitāti 3-zvaigžņu viesnīcām starp dažādām valstīm? Vai iespējams atrast tādu pašu kvalitāti un apartamentus, veicot rezervāciju 3-zvaigžņu viesnīcās dažādās Eiropas valstīs?

Šo projektu, Valūtas maiņa Eiropas Savienības dalībvalstīs ārpus eiro zonas’, sagatavoja un organizēja Čehu Republikas Eiropas Patērētāju Informēšanas Centrs (European Consumer Centre for the Czech Republic), daļa Industrijas un Tirdzniecības ministrijas Prāgā, un ieviesa ciešā sadarbībā ar partneriem – Eiropas Patērētāju Informēšanas Centriem Kiprā, Dānijā, Igaunijā, Latvijā, Lietuvā, Norvēģijā, Polijā Slovākijā, Zviedrijā un Apvienotajā Karalistē - un sagatavošanas grupām šo centru dibināšanai Ungārijā (OFE) un Rumānijā (APC). Atsevišķus datus salīdzināšanas atvieglošanai sniedza Eiropas Patērētāju Informēšanas Centrs Atēnās (Grieķija) kā eiro zonas pārstāvis.

Sūdzību skaits par Eiropas aviokompānijām palielinās!

Eiropas Patērētāju centru tīkla (ECC-NET) ziņojumā ir ietverti jautājumi saistībā ar bagāžas aizkavēšanos, bojāšanu un nozaudēšanu, reisu kavēšanos, atcelšanu un iekāpšanas atteikumu.

Šis ziņojums apkopo analīzi lietās, kas saistītas ar e-komerciju un kuras ECC NET tīkls ir izskatījis 2007.gadā. Ziņojums piedāvā rezultātu apkopojumu un novērotās tendences. 2007.gadā Eiropas Patērētāju centros ir izskatītas 1,552 patērētāju sūdzības par e-komerciju, kamēr to sūdzību skaits, kad patērētāji meklē konsultāciju par veiktajiem pirkumiem tiešsaistē bija 8,834.

Eiropas Patērētāju informēšanas centrs sagatavojis patērētāja rokasgrāmatu APMEKLĒJOT BALTIJAS VALSTIS, kur apkopota būtiskākā informācija par Baltijas valstīm - Latviju, Lietuvu, Igauniju.

Cenu izpēte, cenu salīdzinājums Eiropā
H&M, Zara, C&A un Body Shop preces
2009. gada maijs
Veica: Eiropas Patērētāju Centru Tīkls (European Consumer Centres Network - ECC-Net)

Eiropas Patērētāju Centri (ECC – NET) ir realizējuši kopēju projektu „Viesnīcu klasifikācija Eiropas Savienībā”. Šāds projekts īstenots ar mērķi noskaidrot viesnīcu gradāciju sistēmas ES, kā arī norādīt ar to dažādību saistītās problēmas, lai patērētāji, izvēloties viesnīcu kādā no Eiropas valstīm, būtu informēti, kādu pakalpojumu līmeni sniedz noteiktas klases viesnīcas konkrētajā ES valstī.

Tā kā ļoti daudzi prāmji šķēršo Baltijas jūru, Eiropas Patērētāju centri, kuru valsts robežojas ar Baltijas jūru nolēma salīdzināt cenas prāmju savienojumiem 2009.gada maija un jūnija mēnešos.

Ziņojuma "Pārrobežu sūdzību risināšanas mehānismi Eiropā - praktisks atspoguļojums un vajadzības" mērķis ir aplūkot kā patērētāji risina savas pārrobežu sūdzības un kādu lomu tajā aizņem alternatīvie strīdu izskatīšanas mehānismi (ADR).

Sūdzību forma
consumer affairs logo
ptac logo

Prātīgais patērētājs