Eiropas Patērētāju
informēšanas centrs

Air Berlin maksātnespējas process tika uzsākts 1.novembrī. Citas aviokompānijas, piemēram Lufthansa, piedāvā aviopasažieriem, kuru atpakaļ-reisi tika atcelti, jaunas aviobiļetes par puscenu.  

Eiropas patērētāji arvien biežāk tiek pakļauti uzmācīgām un maldinošām reklāmām tiešsaistē. Ir svarīgi kritiski izvērtēt reklāmas, lai izvairītos no maksāšanas par nevēlamām precēm vai abonementiem. Tādēļ ECC-Net piedāvā īsfilmu, kas ļauj patērētājiem identificēt tiešsaistes slazdus.

Pirmdien 18.09.2017. preses konferencē Dublinā aviokompānija Ryanair paziņoja, ka kompānijas kļūdainas lidojumu plānošanas dēļ, turpmāko sešu nedēļu laikā katru dienu tiks atcelti aptuveni 50 reisi, kas ir 2% no visu Ryanair reisu kopskaita.  Aviokompānijas mājaslapā šobrīd pieejama informācija par atceltajiem avio reisiem līdz 28.oktobrim. Arī Patērētāju tiesību aizsardzības centrs un Eiropas patērētāju informēšanas centrs ir saņēmis vairāku satrauktu aviopasažieru zvanus saistībā ar reisu atcelšanu un aviopasažieru tiesībām šādā situācijā.

Pēc ilgiem ekonomiskiem satricinājumiem Vācijas aviosabiedrība Air Berlin ir pieteikusi maksātnespēju. Kādas ir sekas patērētājiem?

GAIDĪT UN SEKOT LĪDZI SITUĀCIJAI

Patlaban patērētājiem ir jāgaida, ko Berlīnes-Šarlotenburgas apgabaltiesa nolems par maksātnespējas pieteikumu. Līdz tam Air Berlin turpinās darboties. Uzņēmums, lai nodrošinātu darbības nepārtrauktību, no Vācijas valdības ir saņēmis aizdevumu 150 milijonu eiro apmērā.

Vai kādreiz ceļojot esi saskāries ar kavējumiem vai reisu atcelšanu? Eiropas Savienība ir ieviesusi pasažieru tiesību kopumu, kas aizsargā jūs pret kavējumiem, atceltiem reisiem, zaudētu bagāžu un daudz ko citu. 

Eiropas Komisija uzņēmumam Google ir uzlikusi 2,42 miljardu eiro soda naudu par ES pretmonopola noteikumu pārkāpšanu. Google ir ļaunprātīgi izmantojis savu meklētājprogrammas dominējošo stāvokli tirgū, priekšplānā nelikumīgi izvirzot citu Google produktu – tā salīdzinošās iepirkšanās pakalpojumu.

Uzņēmumam sava rīcība ir jāizbeidz 90 dienu laikā vai arī tam tiks piemēroti soda maksājumi līdz 5 % no Google mātesuzņēmuma Alphabet vidējā vispasaules dienas apgrozījuma.

Sākot ar 2016. gada 1. martu Patērētāju tiesību aizsardzības centra (turpmāk – PTAC) ietvaros ir izveidota jauna, neatkarīga lēmējinstitūcija – Patērētāju strīdu risināšanas komisija (turpmāk – Komisija). Komisija ir alternatīva strīdu izskatīšanai tiesā, kas samazina izmaksas un paātrina strīdu izskatīšanu. 2017. gada pirmajos piecos mēnešos Komisijā saņemti 25 patērētāju iesniegumi un ir notikušas 19 Komisijas sēdes (tai skaitā 10 sēdes par 2016. gadā saņemtajiem strīdiem). Lielākā daļa patērētājiem par labu pieņemtie lēmumi ir izpildīti, taču tie komersanti, kas nepilda Komisijas lēmumus, ir atrodami Melnajā sarakstā. PTAC aicina patērētājus iepazīties ar Melnajā sarakstā iekļautajiem komersantiem un, pieņemot lēmumu par preces vai pakalpojuma iegādāšanos, ņemt vērā šo informāciju.

Laika apstākļi uzlabojas un tuvojas vasaras brīvdienas. Tāpēc Eiropas Patērētāju informēšanas centrs (ECC – LATVIA) kopā ar Eiropas Patērētāju Centru Tīklu (ECC-Net) ir sagatavojis ziņojumu “Brīvdienu rezervācija tiešsaistē: Vai sākotnējā cena ir galējā cena?”. Arvien vairāk patērētāju izmanto tiešsaistes pakalpojumus, lai rezervētu savus brīvdienu ceļojumus. 2015. gadā aptuveni 19% no ECC – Latvia un visa Eiropas mēroga ECC – NET tīkla konsultācijām bija par brīvdienu tēmu – auto noma, viesnīcas, lidojumi. Sākotnēji šķietami labs darījums nebūt nenozīmē, ka tas būs izdevīgs! ECC-Net informē, ka patērētāji var saskarties ar iespējamu cenu celšanos, ceļojumu rezervēšanas gaitā tiešsaistē. Lai palīdzētu patērētājiem, ECC-Net iesaka patērētajiem ņemt vērā 10 padomus, kas ļaus izvairīties no nepatīkamiem pārsteigumiem, brīvdienu ceļojumu rezervējot internetā.

300pxNo Igaunijas Eiropas Patērētāju centra (turpmāk – ECC Estonia) saņemtā aktuālākā informācija liecina, ka interneta vietnes www.crazydeal.lv un www.crazydeal.ee marta beigās ir pārtraukušas savu darbību. Neskatoties uz kompetento iestāžu pūliņiem un soda sankcijām, Igaunijas komersants Crazydeal Group OÜ (turpmāk – Komersants) nepilda savus pienākumus – nepiegādā preces neatmaksā patērētāju samaksāto naudu, kā arī pašlaik nav signālu, ka to varētu darīt nākotnē. Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (turpmāk – PTAC) un Eiropas Patērētāju informēšanas centrs (turpmāk – ECC Latvia)  saistībā ar patērētāju veiktajiem preču pasūtījumiem Komersanta interneta vietnē www.crazydeal.lv ir saņēmuši 105 patērētāju sūdzības, kā arī ir sniegtas vairāk nekā 100 konsultācijas uz patērētāju e-pastiem un telefona zvaniem. 25 sūdzības ir izdevies atrisināt, jo sākotnējā periodā, iesaistoties ECC Latvia, Komersants patērētājiem naudu atmaksāja, tomēr kopš februāra atmaksa ir pārtraukta.

StockSnap B6GYMTH73UKaut gan ES pastāv stingri noteikumi patērētāju aizsardzībai, praksē patērētāji dažkārt saskaras ar problēmām saņemt tiesisko aizsardzību, kad tiek pārkāptas viņu tiesības, jo īpaši pāri robežām.

Ja patērētāji ir veikuši pirkumu tiešsaistē, viņiem arī vajadzētu spēt atrisināt šādas problēmas tiešsaistē. Vai tas būtu gadījumā, kad pārdevējs atsakās salabot bojātu klēpjdatoru garantijas darbības laikā, vai gadījumā, kad ceļojumu aģents nevēlas atlīdzināt izdevumus par izbojātu atvaļinājumu, šādus strīdus var ātrāk un lētāk atrisināt tiešsaistē un ārpus tiesas, izmantojot platformu strīdu izšķiršanai tiešsaistē (SIT), ko Komisija ieviesa 2016. gada 15. februārī.

Sūdzību forma
consumer affairs logo
ptac logo

Prātīgais patērētājs